„Szeretem a meséket, mert kicsit gyereklelkű vagyok én is.” – Tíz perc Jánosi Ferenc színész, íróval
Színész és író. Jánosi Ferenc eddig novellákat és drámákat írt, idén decemberben pedig megjelent első mesekönyve, Emma hajmeresztő kalandjai címmel. Vajon milyen indíttatásból kezd el egy drámaíró mesekönyvet írni? A következőkben erre is választ kaphatnak.
Hogy jött az életedbe az írás?
Hogy miért kezdtem el írni? Ez a maga egyszerűségében egy nagyon nehéz kérdés. Mivel én a szakmámból kifolyólag nagyon szeretem a filmeket, ezért elkezdett érdekelni a forgatókönyvírás. Egyik vonzotta a másikat. A forgatókönyvírásból lettek a novellák, a novellákból a színdarabok és aztán jött Emma története, ami tulajdonképpen egy egyveleg.
Miért pont meseírás?
Szerintem ez azért is van, mert én még nem találtam meg az utamat. Ha egy műfaj megtetszik, abban igyekszem kipróbálni magamat. Szeretem a meséket, mert kicsit gyereklelkű vagyok én is. Bár saját gyermekem még nincs, de a bátyáim révén sok gyerek nőtt fel mellettem, körülöttem.
Emma történetét odaadtad olvasásra a testvéreid gyermekeinek?
Ez részben megtörtént, igen. A fiatalabbik bátyám gyerekei voltak az a korosztály, akik már belenőttek ebbe. A testvérem Marci coach, ezért született köztünk egy megegyezés, hogy minden vasárnap elküldök nekik egy új fejezetet olvasásra. Ez segített átlendülni a nehézségeken. Aztán ez valahogy elaludt, és kimaradt egy pár év a meseírásban, mert a Szemet szemért misztikus krimivel kezdtem el foglalkozni, egy drámaíró ösztöndíjnak – a Déryné program, Barangoló alapprogramnak – köszönhetően. Azóta ebből előadás is készült, Kis Domonkos Márk rendezésében. Nagy örömömre, szerte az országban láthatták már a nézők, például a 35. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja záró programjának díszelőadása volt, valamint a Déryné Fesztivál nyitó eseménye is.
Az ösztöndíj program lezárulta után visszatértél Emma történetének írásához…
Igen. A feleségemmel minden év végén elvonulunk valahova kettesben és csinálunk egy tabula rasat az elmúlt évről, illetve egy tervet a következő évre. A 2022-es tervben benne volt, az is, hogy Emma történetét befejezem. Az idén valóban elővettem a fiókból a kéziratot és nagyon szisztematikusan végigmentem rajta és így megszületett a könyv.
Anno hány oldal került a fiókba?
Volt, hogy már 193 oldal megvolt a meséből, de szinte az egészet átírtam. Maradtak benne olyan részek, amiket korábban elküldtem a bátyáméknak, de nagyon sokminden változott. Előzményt írtam hozzá. Változtak a szereplők, szándékok. A vége is változott.
Hogyan alakítottad ki a mesekönyvben szereplő karaktereket?
Szerintem erre kétféle módszer van: az egyik az, ha megtervezel mindent előre és aztán aszerint megírod, a másik, ha intuitíven elkezdesz írni és utána felülbírálod azt. Így születtek a karaktereim, és a neveik is.
A mesében a csiga, a pók, a cica mellett, szerepel egy kertitörpe is. Mit szimbolizálnak ők a történetben?
Mindegyik gyerek olyan karakterré változik, amiből meg tudja tanulni azt, amiben rossz volt. Fülöp, mivel mindig pókokat dobált Emma hajába, ezért pókká változott. Bödön minden kertitörpét tönkretett, mert utálta őket, így ő azzá változott. Döme pedig nagyon erős fiú, vissza is élt ezzel, ezért ő egy olyan kismacskává változott, aki gyenge.
Ez nálad miből táplálkozik? Gyermekkorodban ért téged is valami atrocitás?
Annak ellenére, hogy se jó gyerek, se jó tanuló nem voltam, mégsem szekáltam másokat. Általában a hangadók közé tartoztam, olyannyira, hogy volt, hogy ki akartak rúgni a suliból, de nem voltam szemétláda.
Tudat alatt az empátia, odafigyelés, a mások iránt való tiszteletből is táplálkozhatott Emma története…
Néhány évvel ezelőtt csináltunk egy darabot Kéretik elégetni címmel, amit egy kortárs amerikai drámaíró, Lanford Wilson írt. Ebben van egy író karakter, akinek a szájából elhangzik, hogy „egy író mellett senki sincs biztonságban.” Valóban, egy író nyitott füllel, szemmel, szívvel jár világban. Így ha lát egy karaktert, aki neki izgalmas azt elraktározza, sőt akár jegyzetel is róla. Nekem is tele van jegyzetekkel a telefonom, meg a füzeteim. Jól hangzó mondatokkal, vicces szituációkkal és karakterekkel, vagy valaki által mélyen megfogalmazott mondatokkal. ezt később vagy beépítem, vagy nem, de legyen leírva, mert ha nincs, akkor el fog felejtődni és megy a süllyesztőbe.
Akkor tőled duplán kell félni. Színész, író…ez azért nem egyszerű
A színiiskolákban van egy gyakorlat, afigura les.Ennek az a lényege, hogy utánoznod kell, például egy állatot úgy, hogy megfogva a karaktere lényegét, a néző rájöjjön arra, milyen állatra gondoltál. Ennek a továbbfejlesztett változata, amikor egy embert figyelsz meg, hogy létezik, hogy mozog, és azt megpróbálod elsajátítatni. Nagyon izgalmas az, hogy hogyan tudod Te azokat a pillanatokat megfogni a másikban, amitől az az ember az, aki.
Mikorra várható Emma kalandjainak folytatása?
Terveim szerint jövő decemberre. Januártól kezdem el csak írni, mert jelenleg egy iskolának írók egy színdarabot, amit május környékén mutatnak be.