Hogyan lett a Színházi 10 percből Kultúr 10?

Az ember bizonyos időközönként szeret számot vetni azzal kapcsolatban, ahogyan az életét éli, amit csinál a hétköznapokban, vagy a szabadidejében. Általában ez akkor szokott bekövetkezni, amikor valami sorsfordító dolog történik: vagy születésnap jön, vagy egy új év. A Színházi 10 perc életében most egy ilyen pillanathoz érkeztem, érkeztünk.

Az egész a színház szeretetéből indult, ami már gyermekkorom óta tart. Majd ehhez jött az írás szeretete. Végezetül pedig az, hogy szerettem volna úgy betekintést nyerni a színfalak mögé, hogy azt a színészek mutatják meg nekem és azok, akik a színfalak mögött dolgoznak. A blogot egy nagyon kedves barátomnak, Máth Dávidnak köszönhetem. Ha ő nincs, akkor talán soha nem lett volna Színházi 10 perc.

Az ötlettől a megvalósulásig sok munka volt mire a Színházi 10 perc blog elnyerte a mostani arculatát. Szerettem volna egy olyan külsőt, amely megfelel a belső értékeknek és összhangban van velük, ezért felkértem Orosz Annabella illusztrátort, hogy készítsen egy borítóképet a blognak. Mivel Bellával kamaszkorunk óta ismerjük egymást, ezért már az első perctől kezdve olyan terveket tett elém, amelyekkel tudtam azonosulni. Tükrözték azt a hangulatot, amit akkor érzek, ha bemegyek egy színházba.

Miután az arculat összeállt, tartalommal is meg kellett tölteni a blogot. Életet kellett bele vinni. Először csak előadásokról írtam, amit akkor még szinte alig tudtam, hogyan kell, csak azt éreztem, hogy valahogy ki kell adnom magamból minden olyan érzést, gondolatot, amit egy-egy előadás bennem generált. Majd egy kis idő elteltével, úgy éreztem ez kevés így. Akkor jött az interjú gondolata. Majd jött a kérdés, amit azóta már sok olvasó feltett nekem az interjúkkal kapcsolatban. Hogyan készüljenek az első beszélgetések? Milyen módon tudom megszólítani azokat, akik majd az interjúalanyaim lesznek? A válasz egyszerű: nyitottsággal, őszinte odafigyeléssel. Ennek köszönhetően a Színházi 10 perc most már több mint tíz éves fennállása alatt, közel száz színész osztotta meg velem és olvasóimmal szakmájukról, pályájukról alkotott véleményüket, gondolataikat, érzéseiket.

Az interjúk alkalmával, számtalan olyan pillanat volt, melyre szívesen emlékszem vissza. Ilyen volt például az első találkozásom Tenki Rékával, akivel a Nemzeti Színházban készíthettem interjút. A lifttel haladtunk felfelé a színészbüfébe, ekkor megkérdeztem Rékát, hogy miért döntött úgy, hogy interjút ad nekem, akkor, amikor Alföldi Róbert az utolsó hónapjait töltötte igazgatóként a Nemzetiben. A válasza csak ennyi volt: azért mert őszinte érdeklődést olvasott ki a soraimból, amik az ő személyével, pályájával voltak kapcsolatosak.

Ilyen meghatározó pillanat volt számomra az is, amikor Pintér Bélával beszélgethettem a Fészekben. Az interjú a Fészek egy ütött-kopott öltözőjében készült, ahol mivel világításra sem volt lehetőség - mert a villany nem működött - nyitott ablaknál a lemenő nap fényénél mesélt nekem Béla a Libri Irodalmi Díj kapcsán a drámaírásról.

Vagy amikor Mészáros Blanka, azt mondta – amikor újabb interjú kéréssel kerestem meg - nagyon örül annak, hogy újra beszélgethetünk, mert az előző is nagyon tartalmas volt.

A Színházi 10 perc, olyan két évemet meghatározó irodalmi tevékenységet is hozott, amibe lelkesen vetettem bele magam. Ez volt a VerShaker, melyben rendszeresen segítettem Zoltán Áron munkáját, addig, amíg az egyetemi éveim el nem kezdődtek.

Adódtak és adódnak ma is olyan helyzetek is, amelyek kicsit megnehezítették, megnehezítik az interjúkészítést. Ilyen például az időpont-egyeztetés, a versenyfutás az idővel – amikor a mindennapi munka mellett nehéz nekiállni a már elkészített hanganyag leírásának, megírásának – vagy épp az adott művész által történő szövegjavítás.

Az érdeklődési körömből adódóan, szeretném bővíteni a blog profilját. Ezért tíz év után a 10-hez nem csak színház kapcsolódik majd. Ezentúl a tartalom olyan interjúkkal és írásokkal bővül majd, melyek amellett, hogy a kultúra különböző szegmenseibe vezetik majd Olvasóimat, megmutatják azt is, hogy a színház milyen fúziókban tud még működni egy-egy ember által. Új tartalomhoz, új külsőhöz, új név is társul majd. Ezért jövő hét szerdától Kultúr 10 néven dolgozom tovább! Kövessétek a Kultúr 10 interjúit és vele együtt az új Instagram oldalt is, melyen az interjúkkal kapcsolatban, sok érdekességgel készülök majd.

Az Instagram oldal erre a linkre kattintva már elérhető:

https://www.instagram.com/kultur__10/